Downloads:
Przychodzi pacjentka do psycholożki:
– Pani doktor! Mam poważny problem. Nic mnie nie cieszy, na nic nie mam siły ani ochoty. Od kilku dni nic nie jem, w nocy nie mogę spać. W pracy robię wszystko mechanicznie, przeciwko niczemu nie protestuję, funkcjonuję jak robot. Niczym się nie interesuję, wszystko jest mi obojętne. Godzinami patrzę w okno i o niczym nie myślę. Nikt mnie nie rozumie. Próbowałam rozmawiać o tym z mężem, ale bez skutku. Nikomu nic już nie mówię. Od nikogo nie mam pomocy, na nikogo nie mogę liczyć… Czuję się źle. Z nikim się nie spotykam, bo przy nikim nie czuję się dobrze. Czy to depresja?!
Słownictwo:
nic mnie nie cieszy – nic nie daje mi radości
na nic nie mam siły – nie mam energii, żeby coś zrobić
mechanicznie – automatycznie
przeciwko + C. – kontra
wszystko jest mi obojętne – nie mam żadnych emocji
godzinami – przez wiele godzin
bez skutku – bez rezultatu
liczyć (liczę, liczysz) na + B. – polegać na + Msc., móc zaufać
M. nikt | M. nic |
D. nikogo C. nikomu B. nikogo N. nikim Msc. nikim W. nikt | D. nic/niczego C. niczemu B. nic N. niczym Msc. niczym W. nic |
Czy wiesz, że po polsku po tych słowach musi być negacja? Mówimy na przykład: „Nic nie umiem”, „Nikt mnie nie rozumie”, „Z nikim się nie spotykam”. W praktyce nie używamy form wołacza.
czesc,
przede wszystkim, chcialbym Wam dziekowac za informacje i za pomoc. ale mam jeszcze wielu problemow ze sluchanie w czasie rozmowy z Polkami. konczylem poziom B1+ i natomiast jeszcze nie moge rozumiec co wszyscy mowia bo szybko gadamy.
jaka metoda jest najlepsza dla mnie w tym przypadku?
z gory dziekuje!
Cześć! Myślę, że warto słuchać jak najwięcej, możesz spróbować słuchać na przykład naszych podkastów na wyższych poziomach. Oprócz tego ważna jest praca ze słownictwem. W codziennych rozmowach niemałą rolę odgrywa też język potoczny. Polecam również czytanie, na przykład blogów, wiadomości, książek. Najważniejszy jest codzienny kontakt z językiem. Powodzenia w nauce!