Nikt_i_nic_B1.pdf

Przychodzi pacjentka do psycholożki:
– Pani doktor! Mam poważny problem. Nic mnie nie cieszy, na nic nie mam siły ani ochoty. Od kilku dni nic nie jem, w nocy nie mogę spać. W pracy robię wszystko mechanicznie, przeciwko niczemu nie protestuję, funkcjonuję jak robot. Niczym się nie interesuję, wszystko jest mi obojętne. Godzinami patrzę w okno i o niczym nie myślę. Nikt mnie nie rozumie. Próbowałam rozmawiać o tym z mężem, ale bez skutku. Nikomu nic już nie mówię. Od nikogo nie mam pomocy, na nikogo nie mogę liczyć… Czuję się źle. Z nikim się nie spotykam, bo przy nikim nie czuję się dobrze. Czy to depresja?!


Słownictwo:
nic mnie nie cieszy – nic nie daje mi radości
na nic nie mam siły – nie mam energii, żeby coś zrobić
mechanicznie – automatycznie
przeciwko + C. – kontra
wszystko jest mi obojętne – nie mam żadnych emocji
godzinami – przez wiele godzin
bez skutku – bez rezultatu
liczyć (liczę, liczysz) na + B. – polegać na + Msc., móc zaufać

M. nikt M. nic
D. nikogo
C. nikomu
B. nikogo
N. nikim
Msc. nikim
W. nikt
D. nic/niczego
C. niczemu
B. nic
N. niczym
Msc. niczym
W. nic


Czy wiesz, że po polsku po tych słowach musi być negacja? Mówimy na przykład: „Nic nie umiem”, „Nikt mnie nie rozumie”, „Z nikim się nie spotykam”. W praktyce nie używamy form wołacza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 comments on “Nikt i nic / B1

 1. Mostafa Saleh lip 16, 2020

  czesc,
  przede wszystkim, chcialbym Wam dziekowac za informacje i za pomoc. ale mam jeszcze wielu problemow ze sluchanie w czasie rozmowy z Polkami. konczylem poziom B1+ i natomiast jeszcze nie moge rozumiec co wszyscy mowia bo szybko gadamy.
  jaka metoda jest najlepsza dla mnie w tym przypadku?
  z gory dziekuje!

  • admin sie 4, 2020

   Cześć! Myślę, że warto słuchać jak najwięcej, możesz spróbować słuchać na przykład naszych podkastów na wyższych poziomach. Oprócz tego ważna jest praca ze słownictwem. W codziennych rozmowach niemałą rolę odgrywa też język potoczny. Polecam również czytanie, na przykład blogów, wiadomości, książek. Najważniejszy jest codzienny kontakt z językiem. Powodzenia w nauce!

Hello Polish! © 2018-2022